اخبار سایت

گلدان مناسب دکوراسیون داخلی

دکوراتیو

یکی از نکته‌های مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون توجه به جزئیات در تزئین خانه است. اگر به دنبال وسیله‌ای در دسترس و تاثیرگذار برای دکوراسیون داخلی خانه می‌گردید، استفاده از گلدان را حتماً امتحان کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا در انتخاب گلدان مناسب شما را راهنمایی کنیم.

کاربرد گلدان در دکوراسیون داخلی

همانطور که گفتیم گلدان در چیدمان داخلی منزل بسیار تاثیرگذار است. در ادامه چند مورد از کاربرد گلدان در دکوراتیو داخلی را بیان خواهیم کرد.

 • تزئین و پر کردن فضاهای خالی

تقریباً در همه خانه‌ها فضای خالی گوشه دیوارها و پشت مبلمان را دیده‌ایم که می‌توانیم با گلدان مناسب این فضاها را بهتر نشان دهیم. گلدان‌های پایه بلند برای کنار نشیمن گزینه ایده‌آلی است.

گلدان در دکوراسیون داخلی
گلدان در دکوراسیون داخلی
 • روح بخشیدن به فضا

رنگ و شکل برگ گل و گیاه به فضای خانه عمق و روح می‌بخشد. به طور مثال گیاهان با برگ‌های کوچک و ریز را در پس‌زمینه و گیاهان با برگ‌های پهن‌تر را در جلو دید استفاده کنید.

 • قاب کردن فضا

استفاده از گل و گیاه می‌تواند برای تاکید بر یک نقطه باشد. برای مثال قرار دادن دو گیاه مشابه، دو طرف در ورودی، پله‌ها و یا حتی یک اثر هنری توجه بیننده را به آن نقطه جلب می‌کند.

راهنمای خرید گلدان

برای خرید گلدان پیشنهاد می‌کنیم به این چند نکته توجه کنید.

 • اندازه و سایز گلدان

انتخاب گلدان متناسب، یکی از نکات مهم است که باید رعایت کنید، زیرا سایز گلدان نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک بنظر بیاید. 

 • طرح و جنس گلدان

طرح و جنس گلدان بهتر است با همه عناصر خانه سازگار باشد. گلدان‌های سرامیکی و چوبی برای خانه‌های طرح مینیمال گزینه بهتری هستند.

 • ارتفاع و اندازه گیاه

استفاده درست و سنجیده اندازه و ارتفاع گیاه می‌تواند آن نقطه از خانه را خاص و متمایز کند. به طور مثال یک فضای بزرگ از خانه به وسیله یک گیاه با ارتفاع بلند به عنوان نقطه تمرکز  قرار خواهد گرفت.

 • نوع گیاه گلدان

بهتر است به این نکته توجه کنیم که گل و گیاهی که انتخاب می‌کنیم باید با شرایط محیطی مانند نور و دمای خانه سازگاری داشته باشد تا همیشه گل‌های سر زنده و شاداب داشته باشیم. همچنین گل و گیاهانی که به آب و مراقبت کمتری احتیاج دارند گزینه بهتری هستند.

راهنمای خرید گلدان
راهنمای خرید گلدان

انواع گیاهان آپارتمانی

در زیر چند گیاه آپارتمانی مقاوم را معرفی می‌کنیم.

 1. پوتوس (Pothos)

اگر یک مبتدی در نگهداری گیاهان آپارتمانی هستید، گیاه پوتوس یا پتوس گزینه ایده‌آل شماست، زیرا پوتوس یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه رونده در نور مستقیم بهتر رشد می‌کند و آبیاری پوتوس به این صورت است که باید سطح خاک خشک شود تا آبیاری بعدی انجام شود. دیگر نکته مثبت این گیاه، توانایی تصفیه هوای اطرف خود را دارد.

 1. پیرومیا قاشقی (Spoonleaf Peperomia)

پیرومیا قاشقی یا فلفلوریا که نام فارسی آن یعنی به مانند فلفل یک گل آپارتمانی مقاوم بوم مناطق گرمسیری است. گونه سبز این گل براحتی در نور کم رشد می‌کند ولی گونه ابلق این گل به نور غیر مستقیم بیشتری نیاز دارد.

 1. زامیفولیا (Zamiifolia)

زامیفولیا یا زاموفیلیا یکی دیگر از گل‌های آپارتمانی مقام است. این گیاه داری ریشه‌های غده‌ای شکلی است که با نگهداری آب درون خود این گیاه را جزء دسته گیاهان کم آب قرار داده است و همچنین زامیفولیا در محیطی با نور مستقیم بهتر رشد می‌کند.

نکته: تمام قسمت‌های این گیاه سمی است، مراقب کودکان و حیوانات خانگی خود باشید.

انواع گیاهان آپارتمانی
انواع گیاهان آپارتمانی
 1. سانسوریا (sansevieria)

گیاه سانسوریا معمولاً با نام‌های زبان مار و زبان مادر شوهر هم خوانده می‌شود. سانسوریا یک گل مقاوم و کم توقع به حساب می‌آید و در دسته گیاهان کم آب است به صورتی که می‌توانید با خیال راحت به مسافرت بروید و نگران آن نباشید. فقط به نکته زیر در رابطه با آن توجه کنید:

 • سانسوریا را در هوای سرد و زیر تابش مستقیم آفتاب نگذارید.
 1. اگلونما بلک (Aglaonema)

گل اگلونما گونه‌های مختلفی دارد، اما اگلومنا بلک نسبت به سایر گونه‌ها بیشترین مقاوت را در شرایط سخت دارد. اگر در فضای خانه نور کافی ندارید، گل اگلونما گزینه خوبی است چون برگ‌های این گیاه در نور زیاد سبزی خود را از دست می‌دهد.

 1. لیندا (Ponytail Palm)

گل آپارتمانی مقاوم بعدی لیندا است. گل لیندا به خاطر ساقه ضخیم و غده مانندش به خوبی رطوبت و آب را درون خودش ذخیره می‌کند و باعث می‌شود در برابر کم آبی مقاوم باشد. این درختچه آپارتمانی در نور زیاد و مستقیم بهتر رشد می‌کند ولی در نور کم هم به رشد خود ادامه می‌دهد.

سخن پایانی

در این مقاله از آراهوس تلاش کردیم تا شما را با یکی از اجزا بسیار لطیف و پر از انرژی در چیدمان فضای منزل آشنا نماییم. پس استفاده از گلدان مناسب را در چیدمان منزل خود فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *